אמנות ההקשבה לאיתור דליפת המים

הכול יחסי! אתם יודעים היטב איך נשמעות טיפות המים המטפטפות מהברז בכיור המקלחת ולא מאפשרות לכם להירדם בלילה. בשעות היום אולי אפילו לא הייתן שמתם לב אליהן. אבל עכשיו, באמצע הלילה, כשהבית שקט ואין רעשים שמסיחים את הדעת, צלילי הטיפות הם חזקים ומטריפים.

מסיבה זו, נהגו אנשי המקצוע בשנים עברו לאתר צנרת דולפת דווקא באמצע הלילה כשהכול שקט יותר, ואפשר לבודד את רחשי המים הדולפים. אמנם, טכניקה זו יכולה להיות יעילה בסביבת מגורים, אבל יש לה מגבלות במתקנים הפועלים ומרעישים 24/7. למרבה המזל, למקצוענים בימינו יש אפשרות אחרת: להגביר את צלילי הדליפה עד שיהיו חזקים בהרבה מרעשי הרקע בסביבה.

חיישן לאיתור נזילות

אנשי המקצוע המומחים באיתור נזילות מים (ולא, הכוונה אינה לאינסטלטורים או לטכנאי מדיח כלים, משתמשים בחיישנים שתוכננו במיוחד להקשבה לפכפוך המים בצינור סדוק מתחת לפני השטח. חיישן זה מאתר רחשים גם מבעד למשטחים קשים כמו בטון, אספלט ואריחים, וכמובן יכול לקלוט דליפות דרך משטחים רכים יותר כמו דשא או שטיח, ובכך לשמש כחיישן מגע לבדיקת צינורות או ברזים חשופים. 

אגב, כדי לא לפגוע בשמיעה במהלך איתור הנזילות, אנשי המקצוע נוהגים להשתמש במתג בטיחותי שמגן עליהם מפני רעשים חזקים פתאומיים, על ידי שחרור כפתור להשתקת הרעש.

איך נוצרים צלילי הדליפות?

צלילי דליפות נוצרים ב-3 מצבים שונים:

 • רטט בצנרת – זהו הצליל החזק והקל ביותר לזיהוי. הצליל נגרם על ידי מים הנדחפים דרך סדק בצינור ומשמיעים צליל חריקה מעורר צמרמורת או שריקה.
 • מים שנדחפים דרך הסדק ופוגעים במשטח שמסביב – סוג החומר שמסביב לצינור משפיע על טיבו של הצליל שיישמע. אם המשטח הוא סלע או חצץ, הצליל עשוי להישמע כמו קולות פטיש או דפיקה. אם המשטח הוא אדמה רכה יותר, יתכן שיהיה קשה לשמוע צליל כלשהו. מים הזורמים בתוך חלל האדמה יוצרים צליל פכפוך של נחל.
 • אדמה חולית או רכה ואזור ביצתי ורווי במים, יוצרים צלילי דליפה עמומים שיכולים להיות קשים לאיתור. לכן, צינור שדולף במשך זמן מה יספוג את רעידות הדליפה ויקשה על איתורה. צינור בקרקע סלעית או קשה יעביר את צלילי הדליפה באופן הטוב ביותר. 

איך מזהים את צלילי הדליפה בצינור?

אם מדובר בדליפה בכיור, לפני שבכלל מתחילים לחפש את מקום הדליפה צריך קודם כל ללמוד את צלילי הדליפה במקום. זה מתחיל בסידור הציוד לאיתור נזילת המים, חיבורו לחיישן הבדיקה, ונגיעה בקצה מוט החיישן בקו המים הקרים מתחת לכיור. לאחר מכן, פותחים את המים כדי שאלה יטפטפו מתוך הברז. מצב זה מדמה צליל של דליפה. כעת, פותחים וסוגרים את ברז המים תוך כדי הקשבה, עד ששומעים את ההבדל.

העוצמה והתדירות של רחשי הדליפה מושפעות מלחץ המים, מהחומר ממנו עשוי הצינור, מצפיפות הקרקע וסוג הקרקע, מעומק הצינור ומסוג המשטח (למשל בטון או דשא). ככול שלחץ המים גבוה יותר, כך צלילי הדליפה יהיו חזקים יותר.

נכתב בשיתוף >> https://www.ofekelectric.com/ 

כיום כבר אין צורך לחפור ולחצוב כדי לאתר נזילה. האמצעים טכנולוגיים חדשניים מאפשרים למאתר נזילות לאתר את הנזילה בקלות וללא הרס.

יש מצב שגם אלו יעניינו אותך...

למה שירותי ביובית הן המומחה לאיתור נזילות?

מערכות ביובית הן מרכיב חיוני בכל בניין או קהילה. הם אחראים על הובלת פסולת למפעל טיהור, תוך הבטחת סביבה נקייה ובריאה לכולם. עם זאת, מערכת זו עלולה לחוות דליפות שעלולות לגרום לאסון מסיבי. איתור דליפות אלו באופן מיידי יכול לחסוך לך

תעודת הסמכה ליקמסטר מאת מכון התקנים הישראלי, אגף איכות והסמכה.

לקוחות מספרים

 • Avatar liron avramovich ★★★★★ לפני חודש
  מקצועי מאוד, פתר לנו את הבעיה מהר אחרי כמה בעלי מקצוע שלא הצליחו . אמין, יסודי רואים שעובד מהלב !
 • Avatar SHANI AVRAMOVICH ★★★★★ 2 months ago
  אחרי שמספר בעלי מקצוע הגיעו ולא מצאו את הבעיה , קיבלתי המלצה על נירו הוא הגיע כבר באותו יום עם ציוד מקצועי וזיהה את הבעיה במהירותעשה עבודה מקצועית ואדם מאוד שירותי והגון ממליצה בחום
 • Avatar daniel bin ★★★★★ 2 months ago
  קיבלתי שירות מקצועי ומהיר , נזילה שסבלנו ממנה שנים הגיע לפתרון. תודה
 • Avatar Miko Alagem ★★★★★ 2 months ago
  היתה לי נזילה בקיר, איתור מהיר של המקור וטיפול מקצועי, תודה רבה !
 • Avatar יפעת אלג'ם ★★★★★ 2 months ago
  שירות מעולה! מקצועי, אדיב ואמין. ממליצה בחום רב.
 • Avatar Ifat Avramovich ★★★★★ a month ago
  מקצועי והוגן, נתן פתרון זול ומהיר!

ניווט מהיר

בטוח יעניין אותך לקרוא גם את הפוסטים הבאים:

עקבו אחרינו..

אנחנו כבר בדרך לפתרון הבעיה
בגדול אנחנו אנשים של שיחה אז עדיף שתתקשרו ; )
כל שאלה או בקשה תתקבל בכייף ובברכה

אנחנו נעזור לכם להגיע לתובנות ולמסקנות,
השאירו פרטים ונחזור אליכם

התחלת צ'אט
1
מעולה!! שנתחיל לדבר
תודו שזה כזה נוח בוואטסאפ... ועכשיו, כיצד אני יכול לעזור?
דילוג לתוכן